Adalet İ.Ö.O İzci Ünitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adalet İ.Ö.O İzci Ünitesi

Eskişehir Adalet İlk Öğretim Okulu İzci Ünitesi

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Tarihcesi !

4 posters
YazarMesaj
KaaN26
Süper İzci !
Süper İzci !
KaaN26

Erkek Mesaj Sayısı : 30
İş/Hobiler : Kamp
Lakap : Yeşil Kaan

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimeCuma Mart 06, 2009 8:36 pm

İZCİLİĞİN TARİHÇESİ

İzcilik, İngiltere'de doğmuş ve dünyaya bu ülkeden süratle yayılmıştır. İzciliğin bulucusu ve kurucusu Baden Powell isminde bir İngiliz'dir. Baden Powell, 1857 de Londra'da doğdu. Babası Oxford Üniversitesi profesörlerindendir. Annesi askeri aileye mensup Wiliams Smidh'in kızıdır. Büyük babası, buharla işleyen lokomotifin mucidi Stephenson'dır. Baden Powell küçük yaşta babasını kaybetti. 1869'da bir askeri okula başladı. Öğrenimini Charterhouse'da tamamladı. 1876'da subay çıktı. Daha okul sıralarında iken boş zamanlarını ormanda oyun oynamak, gezi ve koşular yapmak suretiyle geçirirdi. Avlanmasını ve av etlerini bizzat pişirip yemesinden hoşlanırdı. O, daha okul sıralarında iken İzciliğin esaslarını bilmeden uygulamaya başlamıştı. Baden Powell, Erkek Çocuklar için yazdığı İzcilik kitabında küçüklük anılarını şöyle anlatır: "İngiltere sahillerinde dört kardeşimle birlikte deniz izcisi olarak dolaştığım günler çocukluk çağımın en tatlı anılarıdır. Gerçi biz hakiki bir deniz izcisi değildik, çünkü o zamanlar deniz İzciliği denilen bir şey yoktu, ama bizim bir yelkenlimiz vardı, her mevsim bu yelkenlide yaşar ve onunla denizlerde dolaşırdık ve çok eğlenirdik. Bu hayatın zevkini çıkardığımız gibi zahmetine de katlanırdık. Sonra öğrenci iken boş vakitlerimde, ormanlarda tavşanları yakalamak ve onları pişirmek, kuşları gözetlemek ve hayvanların izlerini takip etmek suretiyle bir hayli İzcilik yapardım. Daha sonraları asker olunca Hindistan, Afrika ormanlarında yaptığım avcılık ve Kanada'nın orman köylerinde geçirdiğim hayat benim için çok zevkli olmuştur. Daha sonra Güney Afrika savaşlarında tam bir izci gibi yaşamak fırsatı buldum. Baden Powell okulu bitirdikten sonra Süvari Teğmeni olarak Hindistan'ın Bombay şehrindeki 13. süvari alayına tayin edildi. 1884'te alayı ile birlikte İngiltere'ye nakledildi. Ancak Güney Afrika'da Portkata'ya gelince bu hayalinin coğrafi durumunun incelenmesi ve haritasının alınması amacı ile görevlendirildi. Baden Powell, Güney Afrika'da bulunduğu sürece, yerlilerin hayatını, yaşayışlarını inceledi. Özellikle yerlilerin açık havada tabiattan nasıl yararlandıklarını, tabiat olaylarına karşı ne yolda hareket etmelerini ve ne gibi önlem alarak başarı sağladıklarını inceledi. Bu inceleme sonunda Baden Powell'e İzcilik ilham oldu. 1888'de Binbaşılığa terfi etti. Malta adasına gönderildi. 1891'de Akdeniz ülkelerinde haber alma hizmetlerinde çalıştı. 1899'da Afrika'da, Boerlerle çıkan savaşta, stratejik bir şehir olan Mafeking'in savunmasını üzerine aldı. Bu şehri emrindeki 1200 askerle aralıksız 7 ay savundu. Bu başarısından dolayı Tuğgeneralliğe yükseldi. Kuşatma sırasında yerlilere nazaran çok zayiat verdi. Sebebini yerlilerin tabiata hakimiyetinde buldu. Bu tecrübeler onda bedenen ruhen ve ahlaken üstün kabiliyette bir gençliğin ancak açık hava faaliyetleriyle ve tabiat içinde eğitimleriyle mümkün olabileceği fikrini verdi.

TÜRKİYE'DE İZCİLİĞİN KURULUŞU

İzcilik,İngiltere'de kuruluşundan kısa bir süre sonra, memleketimizde de Keşşaflık adı altında görülmeye başlanır. Memleketimizde izciliğin ilk kurucuları hakkında çeşitli görüş ve fikirler mevcuttur.

1 ) Darüşşafaka Beden öğretmeni ve Oymakbeyi B.Sami Karayel'in 1914 tarihli İzci Rehberi isimli izci kitabında Türkiye'de izciliğin ilk kurucuları Nafi Atıf Kansu ve Ethem Nejat olarak görülür. İlk izci üniteleri Darüşşafaka, Galatasaray ve İstanbul Liselerinde kurulmuştur. 1968 yılında Milli E§itim Bakanlığı'nca kapsamlı olarak Türkiye İzcileri Yönetmeliği hazırlanarak yürürlüğe konmuştur.

2 ) İstanbul il İzci Kurulu Başkanlarından Rıza Bediz, 1955 yılında yayınladığı "İzcilik ve İzci Kampları" adlı kitabında Türkiye'de izciliğin 1909 yılında İstanbul'da Galatasaray ve Kabataş Liseleri'nde Beden Terbiyesi öğretmenleri Ahmet ve Abdurrahman Robenson kardeşler tarafından başlatıldığını belirtilmişdir. İlk izcilik hareketleri benimsenmiş görünse de bu tarihlerde patlak veren Balkan Harbi bu ilgiyi ortadan kaldırır. Harpten sonra 1912 yılında izciliği yeniden canlandırmak amacıyla Belçika İzcilik Teşkilatı'ndan Herold Parfit getirtilir. Parfit, izciler ocağını kurar. İşte Türkiye'de izciliğin kuruluşu 1912 yılı olarak esas alınmaktadır. 24 Nisan 1914 yılında Kağıthane Sırtlarında ilk izcilik uygulamaları (Oymakbaşı Kursu) yapılır. 16 Oymakbaşı başarı ile kurstan mezun olur. 1920 yılında İstanbul'da birçok izci oymaklarının kurulduğu görülür. Cumhuriyetin ilk yıllarında okullarda izci oymakları kurulmaya başlanır Hükümet, izcilik işlerinin yürütülmesini zamanın Milli E§itim Bakanlığı'na verir. 1923 yılında Baden Powell'ın "Erkek Çocukları İçin İzcilik" kitabı Türkçe'ye çevrilir. 1926 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nca bir tamimle okullarda izci oymaklarının kurulması öngörülür. 1927 yılında Cumhuriyet Bayramı'nda Ankara'da Türkiye izcilerinin toplanması ve törene iştiraki sağlanır. 12 Mayıs 1928 yılında 1246 sayılı "Türkiye'de Gençlik Teşkilatının Türk Vatandaşlarına Hasrı" kanunu kabul edilir. Bu kanunla izcilik Türkiye'de devletin kontrol ve denetimi altına alınır. 1949 yılında "Erkek İzciler Yönetmeliği" kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Bunu takip eden yıllarda Yavrukurt ve Kız izciler Yönetmelikleri hazırlanarak uygulamalara geçilmiştir. 1950 yılında birçok teşebbüslerden sonra Türkiye izcileri Dünya İzcilik Teşkilatına kabul edilir. 1955 yılında Ankara'da İzciler Birliği - Derneği, 1957 yılında da İzmir'de de Ege İzciler Birliği - Derneği kurulmuştur. 1968 yılında Milli E§itim Bakanlığı'nca kapsamlı olarak Türkiye İzcileri Yönetmeliği hazırlanarak yürürlüğe konmuştur. İzcilik faaliyetleri 1970 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devredilmiştir. 1972 yılında Kız izciliğimiz Dünya Kız İzci Teşkilatına yedek üyeliğe kabul edilmiştir. İzcilik bu tarihten sonra günümüze kadar iki bakanlık arasında çeşitli Genel Müdürlükler bünyesinde sürdürülmüŸtür. 1991 tarihinde İzcilik Federasyonu Kurularak izcilik faaliyetleri bu federasyon tarafından yürütülmeye başlamıştır.
http://izci26.benimforum.org
AHMET KEMAL

AHMET KEMAL

Erkek Mesaj Sayısı : 118
İş/Hobiler : KİTAP OKUMAK
Lakap : AHMET

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimePaz Mart 29, 2009 7:33 pm

izcilik ne güzel birşey
bahadır

bahadır

Erkek Mesaj Sayısı : 437
İş/Hobiler : İzcilik/Kamp
Lakap : Baharat

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimePaz Mart 29, 2009 8:10 pm

ewet
AHMET KEMAL

AHMET KEMAL

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimePaz Mart 29, 2009 9:00 pm

Shocked TAM ZAMANINDA BİTMİŞ KARTUŞ YAZMIYOR rabbit
bahadır

bahadır

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimePtsi Mart 30, 2009 2:25 pm

ne....
umutustun26

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimeSalı Mart 31, 2009 10:13 am

yandın ahmet
bahadır

bahadır

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimeSalı Mart 31, 2009 7:09 pm

OLAY NE BEN ANLAMADIM
bahadır

bahadır

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimeÇarş. Nis. 01, 2009 10:38 am

kim anladı yani
bahadır

bahadır

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimeÇarş. Nis. 01, 2009 10:41 am

izcilik müthiş.....
bahadır

bahadır

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimeÇarş. Nis. 01, 2009 10:41 am

ben kampı özledim
bahadır

bahadır

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimeÇarş. Nis. 01, 2009 10:44 am

izciler bayy bayyy
AHMET KEMAL

AHMET KEMAL

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimeÇarş. Nis. 01, 2009 8:40 pm

BEN 2 YILDIR KAMP YÜZÜ BİLE GÖREMEDİM DESEM
bahadır

bahadır

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimePerş. Nis. 02, 2009 8:21 am

ben gördüm
AHMET KEMAL

AHMET KEMAL

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimePerş. Nis. 02, 2009 8:53 pm

TAM ZAVALLIYIM YA Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
bahadır

bahadır

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimePerş. Nis. 02, 2009 9:15 pm

HAHAHAAHAHAH
AHMET KEMAL

AHMET KEMAL

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimeSalı Nis. 07, 2009 10:32 am

SADECE 1 GECELİK KAMPA GİTTİM
Neutral
bahadır

bahadır

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimeSalı Nis. 07, 2009 5:47 pm

ben 1 hafta lık 10 günlük bir gelik kampa gittimm
AHMET KEMAL

AHMET KEMAL

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimePerş. Nis. 09, 2009 6:28 pm

ayağım kırılmasaydı güzelim çanakkale kampına gidecektim🇳🇴
confused
bahadır

bahadır

Tarihcesi ! Empty
MesajKonu: Geri: Tarihcesi !   Tarihcesi ! Icon_minitimeCuma Nis. 10, 2009 8:54 am

EWET HEMDE ÇANAKKALE ORAYA BİZ GİDEMEMİŞTİK

Tarihcesi !
1 sayfadaki 1 sayfası